Zasady działania bankowości mobilnej

Zasady działania bankowości mobilnej

Rozwój technologii przyczynił się do tego, że w znaczący sposób rozwinęła się bankowość. Mamy obecnie bankowość mobilną. Jest to forma usługi jaką instytucje finansowe kierują do swoich klientów. Dzięki nim mogą mieć oni cały czas dostęp do swojego rachunku bankowego, przy wykorzystaniu do tego celu urządzeń mobilnych. Bankowość mobilna pozwala nam na kontrolowanie swojego rachunku bankowego za pomocą telefonu komórkowego, smartfonu, czy też tabletu. Wystarczy, aby urządzenie posiadała dostęp do Internetu i w każdej chwili możemy sprawdzić nasze konto bankowe.

Bankowość mobilna a bankowość internetowa

Bankowość mobilna ma wiele wspólnego z bankowością internetową. Jest jej odmianą. W telefonie musi znajdować się protokół WAP, który pozwala ściągnąć na telefon specjalną aplikację od banku. Tylko wówczas można sprawować kontrolę nad swoim rachunkiem i nim zarządzać. Pierwsze usługi bankowości mobilnej wykorzystywały SMS. Zmieniło się, to kiedy pojawiły się pierwsze smartfony z usługą WAP. Można było bez problemu łączyć się z Internetem. Właśnie to doprowadziło do powstania bankowości mobilnej. W tej chwili w Polsce bankowość mobilna staje się coraz bardziej popularna. Korzysta z niej obecnie prawie półtora miliona użytkowników i liczba ta z roku na rok wzrasta. Dziś możemy ustawić sobie usługę, dzięki której będziemy dostawać SMS za każdym razem kiedy na nasze konto wpłyną jakieś pieniądze. Dzięki temu wiemy, kiedy wpłynęła nam wypłata i nie musimy biegać co godzinę do bankomatu, czy banku i sprawdzać, czy są już nasze pieniądze. Dostaniemy SMS jak tylko nasze pieniądze znajdą się na naszym koncie.

Co nam daje funkcja WAP

Dzięki funkcji WAP w naszym telefonie mamy dostęp do informacji odnośnie salda naszego rachunku bankowego i możemy też uzyskać informacje odnoście obrotów na tym rachunku. WAP daje nam możliwość weryfikowania wszystkich przelewów i sprawdzenia historii operacji jakie zostały wykonane na naszym koncie. Jest to bardzo przydatna usługa, gdyż bez wychodzenia z domu możemy wykonać przelew na inny rachunek i opłacić tym samym rachunku. Bankowość mobilna pozwala nam na wykonywanie stałych zleceń. Wystarczy ustawić termin przelewu i kwotę, aby co miesiąc przelew był wykonywany samoczynnie. Możemy również anulować przelew jeśli będzie takowa potrzeba. Co ciekawsze dzięki bankowości mobilnej możemy również założyć lokatę terminową, a także ją zerwać.