Rodzaje kredytów gotówkowych

Rodzaje kredytów gotówkowych

Kredyty gotówkowe to te po które sięgamy najczęściej, z uwagi na elastyczne dostosowane do potrzeb klient oferty oraz możliwość zaciągania ich bez informowania banku na co chcemy przeznaczyć pożyczone pieniądze. Oferta banków jeśli chodzi o kredyty gotówkowe jest bardzo szeroka, oferują swoim klientom kredyty w różnych postaciach. Istnieją zasadniczo trzy główne rodzaje kredytów gotówkowych, z którymi można się spotkać w ofertach bankowych. Są to:

  • kredyt konsumpcyjny, przeznaczony na cele bieżące kredytobiorcy;
  • kredyt w rachunku bieżącym – udzielany w ramach rachunku oszczędnościowo-kredytowego, możemy korzystać z limitu kredytowego po wykorzystaniu swoich pieniędzy; jest to kredyt odnawialny, który spłacany jest po każdorazowej wpłacie na konto a jego kwota jest ponownie dla nas dostępna,
  • kredyt na karcie kredytowej – karta pozwala na dokonywanie transakcji w sklepach i punktach usługowych, możemy też wypłacać pieniądze z bankomatu, każdorazowo z wykorzystaniem środków jakie zostały nam przyznane w ramach tego kredytu.

To na jaki kredyt się zdecydujemy zależy od naszych potrzeb i tego czego od banku oczekujemy. Możemy wybrać standardowy kredyt gotówkowy który spłacany jest w jednej racie zazwyczaj w ciągu 30 dni. Może być on przekazany do rąk własnych lub na wskazane konto bankowe. Jeśli jednak wolimy kredyt odnawialny na ROR lub na karcie kredytowej, to przy spełnianiu warunków określonych przez bank także w taki sposób możemy skorzystać z pomocy banku.

Banki starają się w każdy sposób ułatwić swoim klientom skorzystanie z kredytów i dziś w zasadzie w każdym banku możemy zaciągnąć kredyt gotówkowy online, czyli bez konieczności odwiedzania banku. Kredyt gotówkowy online czyli kredyt bez zaświadczeń zazwyczaj kierowany jest do klientów banków, którzy mają w nim swoje konta osobiste. Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń można otrzymać w bardzo krótkim czasie, jak chwilówkę w firmie pozabankowej.

Kredyt gotówkowy – koszty

Zaciągając jakąkolwiek pożyczkę w banku musimy liczyć się z pewnymi kosztami. Najniższe ponoszą kredytobiorcy, którzy decydują się na korzystanie z kredytu gotówkowego na karcie kredytowej. Natomiast jeśli chodzi o klasyczny kredyt gotówkowy, to trzeba liczyć się z kosztami takimi jak:

  • prowizja za przystąpienie do kredytu,
  • odsetki kredytowe,
  • ubezpieczenie kredytu,
  • inne opłaty związane z zabezpieczeniem spłaty zobowiązania.

Nie zawsze kredyt gotówkowy wymaga zabezpieczenia. Najważniejszym kosztem są odsetki.

Najtańszy kredyt gotówkowy charakteryzuje się niską stopa nominalną oprocentowania i niską prowizja za udzielenie zobowiązania, co przekłada się na niską rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.