Na co Polacy biorą kredyty?

Na co Polacy biorą kredyty?

Niektórzy badacze zachowań społecznych i ekonomicznych Polaków alarmują, że nasze społeczeństwo coraz bardziej się zadłuża. Chodzi głównie o to, że coraz więcej osób, w tym także coraz większa grupa młodych ludzi, po prostu żyje na kredyt. Często jest to oczywiście związane z wymogiem sytuacji. Trudno jest bowiem rozpocząć w pełni samodzielne życie, kupić mieszkanie czy samochód, bez jakiejkolwiek gotówki na start. Tymczasem wielu rodzin po prostu nie stać na to, by swoim dzieciom zapewnić odpowiednie zabezpieczenie finansowe na dobry początek dorosłości. Dlatego też młodzi ludzie po prostu zmuszeni są brać kredyty, by sfinansować swoje studia, rozpocząć własną działalność gospodarcza lub po prostu zorganizować własne wesele. Oczywiście jednak nie tylko osoby wkraczające w dorosłość zaciągają pożyczki bankowe. W końcu problem ten dotyczy także innych ludzi, którzy mają stabilność finansową, ale po prostu stają nieoczekiwanie przed większymi wydatkami. Jednak aby dokładniej prześledzić zjawisko zadłużenia Polaków, warto zwrócić uwagę na to, co najczęściej finansowane jest z pieniędzy pochodzących z pożyczek bankowych.

Dwie grupy klientów banków

Tutaj niemal od razy można zauważyć dwie grupy odbiorców takich produktów bankowych, jakimi są kredyty gotówkowe. Pierwsza grupę stanowią osoby, które po prostu są z różnych przyczyn zmuszone wziąć kredyt, by przetrwać do przysłowiowego pierwszego. Ludzie ci po prostu zaciągają pożyczki po to, by starczyło im na podstawowe opłaty i tak zwane zwykłe życie. Druga grupa to osoby, które codziennie są w stanie poradzić sobie finansowo, jedna od czasu do czasu po prostu chciałyby pozwolić sobie na więcej lub też stają przed koniecznością wydania większej sumy pieniędzy. Takie osoby zazwyczaj nie wpadają w swego rodzaju pętlę kredytową, ale zaciągają pożyczkę raz na jakiś czas i potem skrupulatnie ją spłacają. I to właśnie w przypadku tych ludzi bardzo łatwo jest określić, na co Polacy zaciągają kredyty.

Co kupujemy z pieniędzy pożyczonych od banku?

Okazuje się, że wśród celów, na które zaciągana jest pożyczka bankowa, wymienić można kilka szczególnie popularnych. Oczywiście pomijamy tutaj kwestię zakupu samochodu czy mieszkania, bo te sprawy rozwiązuje się innym niż kredyt gotówkowy rodzajem pożyczki. Zwykły kredyt gotówkowy najczęściej zaciąga się z takich powodów, jak choćby chęć kupienia mebli czy też innych sprzętów, którymi wyposaża się dom. Innym powodem jest organizacja wesela, stypy lub innego przyjęcia okolicznościowego. Coraz częściej Polacy decydują się też na to, by wziąć pożyczkę z banku na wakacje. Dzięki temu mogą sobie pozwolić na wypoczynek w jednym ze znanych zagranicznych kurortów. Coraz bardziej popularne są także kredyty zaciągane tuż przed świętami, kiedy narażeni jesteśmy na szczególnie duże wydatki związane z przedświątecznymi zakupami, nabyciem prezentów dla wszystkich członków rodziny i innymi związanymi z tak zwaną przedświąteczną gorączką sprawami, bez których po prostu święta nie byłyby okresem radości, odpoczynku i czasem niezwykłym, przyjemnym.