Kredyt hipoteczny na 100% wartości nieruchomości

Kredyt hipoteczny na 100% wartości nieruchomości

Obecnie możemy jedynie pomarzyć o kredycie hipotecznym na 100% wartości nieruchomości. Jeszcze kilka lat temu faktycznie takie oferty kredytowe istniały i były normą. Brak konieczności posiadania wkładu własnego to z pewnością bardzo kusząca oferta, szczególnie w dzisiejszych czasach kiedy wysokość wkładu własnego stale wzrasta. A zatem na czym polegały kredyty hipoteczne udzielane na 100% wartości nieruchomości.

Czy banki nadal udzielają kredytów hipotecznych na 100 % wartości nieruchomości?

W chwili kiedy jesteśmy na etapie poszukiwań atrakcyjnej oferty promocyjnego kredytu hipotecznego, z pewnością wiemy że dziś nie mamy szans na otrzymanie kredytu na 100 lub więcej % wartości nieruchomości. Obecnie istnieje bowiem wymóg posiadania wkładu własnego. I otrzymamy raczej ten sięgający do 80% wartości nieruchomości. Niekiedy procent ten może być jeszcze mniejszy. Wiele zależy od obowiązujących przepisów oraz aktualnej sytuacji gospodarczej kraju.

Na czym polegały kredyty hipoteczne na 100% wartości nieruchomości.

Jeszcze kilkanaście lat temu możliwość uzyskania kredytu w wysokości przekraczającej wartości nieruchomości było czymś normalnym. Niektóre banki oferowały nawet kredyty hipoteczne w wysokości 120%. Normą były kredyty hipoteczne 100% lub 110% wartości nieruchomości. Polegało to na tym, że kredytobiorca mógł otrzymać kredyt, który w całości finansował zakup nieruchomości, a niekiedy nawet pozwał na przeprowadzenie remontu, bez wkładu własnego. Potrzebna była wówczas jedynie zdolność kredytowa. Niestety kryzys finansowy z lat 2008 – 2009 nieco ukróciły apetyty banków na udzielanie kredytów w tak wysokich kwotach.

Następnie została wprowadzona także Rekomendacja S, która nałożyła na banki obowiązek udzielania kredytów klientom posiadającym co najmniej 10% wkładu własnego. W późniejszych latach także ten wymóg stał się nieaktualny i zgodnie z nowelizacja wysokość wkładu własnego została podwyższona do 20%.

Jakie warunki należało spełnić, aby zaciągnąć kredyt na 100% LTV?

Osoba ubiegająca się o kredyt na 100% musiała posiadać odpowiednią zdolność kredytową do spłaty kredytu wyższego niż standardowo. Większość banków nie stawiała kredytobiorcom innych wymagań.

Niektóre banki jednak adresowały swoje kredyty na 100% LtV do klientów wykonujących określone zawody, szczególnie tych, które wiązały się ze stabilnością zawodową bądź prestiżem, czyli np. urzędników, prawników lub lekarzy. W przypadku kredytu hipotecznego udzielonego w wysokości 100% LtV na 30 lat, spłacanego w ratach równych, oprocentowanie wynosiło ok. 4,24%.