Potrzebna gotówka „na już”! To rozwiązanie może być pomocne.

Potrzebna gotówka „na już”! To rozwiązanie może być pomocne.

Nie jest to żadna katastrofa, że czasem każdemu z nas może się zdarzyć doświadczenie chwilowego kryzysu finansowego. Przeniesienie lub zmiana pracy może czasem powodować poważne, choć krótkoterminowe, problemy z płynnością, a wypływy finansowe czasami uderzają w twój portfel, zanim zostaną uzupełnione nowymi pieniędzmi. A czasem nawet zalecany fundusz na gorsze dni o wartości od trzech do sześciu miesięcznych wydatków na utrzymanie nie wystarczy na pokrycie nagłego, awaryjnego wydatku.

Linia kredytowa

Linia kredytowa działa trochę jak karta kredytowa. Pozwala pożyczać pieniądze do ustalonego wcześniej limitu, ale nie musisz korzystać z pożyczki, dopóki nie jest to konieczne, a następnie spłacić tylko pożyczoną kwotę. Niezabezpieczony oznacza, że twoja instytucja finansowa pożycza ci pieniądze bez korzystania z aktywów, takich jak dom lub samochód, jako zabezpieczenia.

Dla wielu z nas niezabezpieczone linie kredytowe mają stosunkowo niską stopę procentową (5–7%), zerowe opłaty i szybką konfigurację, dlatego plasują się na szczycie rankingu. Często możesz pożyczyć 5000 zł, czy nawet kilkadziesiąt tysięcy zł z niezabezpieczoną linią kredytową, co czyni ją dobrą opcją do awaryjnych napraw w domu, takich jak naprawa nieszczelnego dachu.

Jedną z wad jest jednak to, że minimalne płatności w liniach kredytowych są często tylko oprocentowane, co oznacza, że twój dług stanie się stały, jeśli będziesz miał budżet na spłatę minimum. Kolejną potencjalną wadą jest to, że poleganie na liniach kredytowych jest tak łatwe, że może szybko stać się uzależniające. Nadmierne poleganie na liniach kredytowych może być śliskim nachyleniem do pogłębienia się w problemach z zadłużeniem, którymi nie wie się już jak zarządzać, dlatego wielu konsultantów ds. długów odradza poleganie na liniach kredytowych jako substytut posiadania funduszu awaryjnego.

Jeśli nie linia kredytowa – kredyt gotówkowy albo karta kredytowa

W przeciwieństwie do linii kredytowych, pożyczki terminowe mają ustalony okres spłaty i stopę procentową. Stopa procentowa może być podobna do niezabezpieczonej linii kredytowej i jest dobrą opcją, jeśli masz dobrą zdolność kredytową i potrzebujesz większej ilości pieniędzy i dłuższego okresu spłaty.

W przypadku mniejszych wydatków awaryjnych, takich jak drogie naprawy samochodu, możesz poprosić o wyższy limit na karcie kredytowej lub ubiegać się o nowy. Jeśli masz dobrą zdolność kredytową, każdy proces będzie stosunkowo szybki. Zaletą kart kredytowych jest to, że jeśli uda Ci się spłacić saldo w całości w terminie, nie zapłacisz żadnych odsetek, co oznacza, że możesz pożyczyć pieniądze za darmo. Problem polega oczywiście na tym, że stopy procentowe, kiedy się rozpoczynają, są bardzo wysokie - zwykle wynoszą około 20 procent, a często są wyższe. A jeśli saldo karty kredytowej wzrośnie do punktu, w którym możesz sobie pozwolić tylko na minimalne płatności, bardzo trudno będzie spłacić ten dług.