Kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna

Kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna

Od banku możemy pożyczać pieniądze na wiele różnych sposobów. Jednak do tych najpopularniejszych na polskim rynku kredytów należy kredyt hipoteczny oraz kredyt gotówkowy. Te dwa rodzaje kredytów łączy przede wszystkim to, że możemy je spożytkować na dowolny wybrany przez siebie cel, zakup mebli, remont mieszkania, wakacje z rodziną, czy kupno auta. To na jaki cel wydamy pieniądze zależy od kwoty jaką chcemy pożyczyć. Zdecydowanie częściej korzystamy z kredytów gotówkowych, jednak jeżeli chcemy pożyczyć większą sumę pieniędzy zdecydowanie korzystniej jest wziąć kredyt hipoteczny. Klienci banków zwracają głównie uwagę na całościowy koszt pożyczenia pieniędzy. Porównując pożyczkę hipoteczna oraz kredyt gotówkowy to zawsze ta pierwsza opcja jest bardziej korzystna. Niestety główna barierą do jego uzyskania jest hipoteka. O ten rodzaj pożyczki mogą wnioskować osoby które posiadają nieruchomość na której może zostać ustanowiona hipoteka. Czas oczekiwania na ten kredyt jest zdecydowanie dłuższy niż w przypadku kredytu gotówkowego który jest przyznawany bardzo szybko, bez dodatkowych dochodów i przy niskim dochodzie. Pożyczka hipoteczna jest przeznaczona głównie dla dużych sum. Maksymalna jej wysokość zależy oczywiście od wartości nieruchomości na której zostanie ustanowiona hipoteka. W przypadku kredytu gotówkowego jego maksymalna wysokość zależy od banku, wysokości naszych dochodów, a nawet wykonywanego zawodu. Góra granica kredytu gotówkowego może sięgać stu tysięcy złotych, a w przypadku takich grup zawodowych jak lekarze czy prawnicy nawet pięciuset tysięcy złotych, po szczegóły zajrzyj na kredytowysklep.pl/.

Pożyczka hipoteczna – koszty

Porównując pożyczkę hipoteczną i kredyt gotówkowy pod kątem oprocentowanie, oczywiście zdecydowanie korzystniejszą opcją jest kredyt hipoteczny. Należy jednak pamiętać że nie jest on przeznaczony dla wszystkich ponieważ wraz z jego zaciągnięciem wiąże się szereg czynności które powinien spełnić pożyczkobiorca, a niestety nie każdy ma ku temu możliwości. W przypadku kredytu hipotecznego oprocentowanie jest ustalane w analogiczny sposób jak w przypadku kredytu na zakup nieruchomości. Marża oprocentowania zależy tylko od kwoty która chcemy pożyczyć. Marże te wahają się od 3,10 punktu procentowego do 8,00. W przypadku udzielania kredytu gotówkowego olbrzymie znaczenie ma stan cywilny, zawód, wykształcenie, a także historia kredytowa. Na postawie tych czynników potencjalni klienci są przydzielani do poszczególnych grup i na podstawie tego przygotowywane sa ofert kredytowe. Dla tych najbardziej wiarygodnych klientów oprocentowanie może wynosić nawet 8 procent, jednak w najczęstszych przypadkach waha się ono może 10 do 12 procent. Najgorsi klienci otrzymują najdroższy kredyt którego oprocentowanie może wynosić nawet 16 procent. Jest to najwyższe oprocentowanie jakie może zostać zaproponowane klientom banku. W przypadku pożyczki hipotecznej oprocentowanie jest z reguły aktualizowane co 3 miesiące. Każdorazowa zmiana ma wpływ na łączne oprocentowanie. Jeżeli chodzi o pożyczkę gotówkową szczególnie tą udzielana na 3 lata oprocentowanie jest stałe i zmienia się dopiero w przypadku dłuższych okresów spłaty.

Szczególne warunki są ustalane indywidualnie z każdym Klientem pod względem szeregu czynników. Nawet fakt, jaka jest nasza ocena kredytowa, oprocentowanie kredytu możemy otrzymać odmienne od innego Klienta banku. Warto przy zawieraniu umowy negocjowac i targować warunki. Pamiętajmy, że wówczas możemy na tym zyskać, a nawet 1% niej na marży, w przyszłości sproawdza sie do raty niższej o kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych miesięcznie.