Koszty w kredycie hipotecznym

Koszty w kredycie hipotecznym

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania nieruchomości w Polsce. Kredyt hipoteczny to jedna z najciekawszych inwestycji, ponieważ wraz ze wzrostem wartości obiektu kredyt przestaje, aż tak bardzo ciążyć. Na jakie koszty powinieneś się przygotować przy zaciąganiu kredytu hipotecznego? Czy kredyt hipoteczny, aż tak bardzo różni się od standardowej pożyczki gotówkowej? Odpowiedzi poznasz poniżej.

Umowa o kredyt hipoteczny to umowa celowa. Można powiedzieć, że bank detaliczny wypożycza kapitał w zamian za odsetki. Jeżeli przy kredycie hipotecznym wydasz środki inaczej niż założono w umowie z całą pewnością spotkasz się z konsekwencjami formalnymi, łącznie z rozwiązaniem współpracy i rozpoczęciem egzekucji komorniczej. Kredyt hipoteczny to wyłącznie domena banków komercyjnych. Główna różnica pomiędzy kredytem hipotecznym, a gotówkowym to właśnie celowość. W kredytach gotówkowych dochodzi do ograniczenia wymagań związanych z oceną zdolności kredytowej. Zdobycie pozytywnej punktacji nie jest nadmiernie skomplikowane. Z reguły również kredyt gotówkowy nie wymaga, aż tak dużych zabezpieczeń. Wystarczy jedynie ubezpieczenie, a dla bardziej ryzykownych klientów podpisanie weksla in blanco. W kredycie hipotecznym masz zawsze do czynienia ze sporymi kosztami ustanowienia zabezpieczeń. Dlaczego? Perspektywa spłaty kredytu hipotecznego jest niezwykle długa, dochodzi w Polsce do 35 lat. Przede wszystkim w bankach możesz się spotkać z opłatą za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Kolejna sprawa to opłaty przygotowawcze, jeszcze przed wypłaceniem pieniędzy. Prowizja w bankach komercyjnych składa się często z kilku części, więc warto dokładnie analizować regulaminy. Inspekcja nieruchomości jest wręcz obowiązkowa, do tego wycena. Przedstawienie rzetelnego stanu technicznego nieruchomości gwarantuje bezproblemowe podpisanie umowy o kredyt hipoteczny.

W kredycie hipotecznym nieruchomość to jednocześnie zabezpieczenie umowy. Przy nagłej stracie wartości nieruchomości kredytobiorca powinien przygotować się na uzupełnienie zabezpieczenia. Większość banków pragnie zachować wartość zabezpieczenia umowy w niezmienionej formie, aż do końca trwania zobowiązania. Prowizja, koszty ustanowienia zabezpieczenia, koszty wyceny, klasyczne odsetki to najważniejsze koszty przy kredytach hipotecznych. Duży wkład własny oraz solidna zdolność kredytowa, czyli duże, stabilne dochody miesięczne to praktycznie gwarancja uzyskania kredytu hipotecznego na atrakcyjnych warunkach.