Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Czasami pilnie potrzebujemy pieniędzy, rozważamy więc zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Warto jednak poświęcić na decyzję trochę czasu i nie podejmować jej zbyt pochopnie. Nieprzemyślana decyzja może nas sporo kosztować, a przecież nikt nie chce przepłacać. Na co więc zwrócić uwagę wybierając kredyt gotówkowy?

Ile potrzebujesz pieniędzy?

To podstawowe pytanie, które należy sobie zadać przed zaciągnięciem kredytu. Najbezpieczniej jest zaciągnąć kredyt na taką kwotę jaka jest nam potrzebna, a nie brać jak najwięcej. Trzeba pamiętać, że im wyższy kredyt, tym wyższa rata do spłacenia. Dobrze jest przeprowadzić sobie analizę domowego budżetu i zastanowić się jak wysoką ratę jesteśmy w stanie spłacać co miesiąc.

Jak długo możesz spłacać kredyt?

Żeby zachować minimalny próg bezpieczeństwa lepiej zaciągnąć kredyt na dłuższy okres kredytowania ale z niższą ratą. Wówczas nawet w sytuacji drobnych problemów finansowych, albo nieprzewidzianych wydatków będziemy w stanie spłacić ratę. Oczywiście dłuższy okres kredytowania wiążę się ze spłatą większej ilości odsetek. Jednak większość banków oferuje możliwość nadpłaty kredytu gotówkowego albo jego wcześniejszej spłaty, więc gdy tylko będziemy mieć taką możliwość możemy z niej skorzystać.

Sprawdź RRSO.

RRSO jest bardzo ważnym wyznacznikiem, którym powinniśmy się kierować przy wyborze kredytu gotówkowego. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania pokazuje rzeczywisty koszt kredytu i uwzględnia oprocentowanie, odsetki, opłatę przygotowawczą, ubezpieczenie i inne dodatkowe koszty kredytu. Im wyznacznik ten jest niższy, tym kredyt jest korzystniejszy.

Czytaj umowę.

Zanim podpiszemy umowę kredytową, dokładnie zapoznajmy się z jej treścią. Warto również sprawdzić harmonogram kredytu, czy wszystko jest zgodne z tym co ustaliliśmy z bankiem. W razie wątpliwości lepiej zapytać dwa razy i upewnić się, że wszystko jest w porządku. Dopiero gdy będziemy mieć pełną jasność, możemy bez przeszkód podpisać umowę. Jeśli jednak po podpisaniu umowy chcemy się z niej wycofać to również mamy do tego prawo. Na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim możemy zrezygnować z umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania, nie musimy również podawać przyczyny.