Czym jest kredyt gotówkowy?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy cieszy się coraz większą popularnością. Na czym polega i czy warto go zaciągać?

Kredyt gotówkowy to nic innego, jak umowa zawierana pomiędzy dwoma stronami, na podstawie której bank udziela kredytobiorcy pożyczki finansowej. Pożyczka taka jest zazwyczaj dość szybka i pozwala osobie biorącej kredyt cieszyć się pieniędzmi już następnego dnia. Jednak nie dajmy się zwieść reklamom, najlepszy kredyt, to nie taki, który jest najbardziej reklamowany, ale taki, który faktycznie jest najtańszy. Jak powinniśmy takiego szukać? Po pierwsze powinniśmy mieć świadomość, że poszukiwanie kredytu zajmie nieco czasu i powinniśmy przeznaczyć na to odpowiednią ilość czasu. Po pierwsze przeszukujmy strony internetowe w poszukiwaniu najtańszej oferty. Po drugie możemy odwiedzać placówki, albo dzwonić do nich. Po wizycie w banku możemy poprosić o formularz informacyjny zawierający opis kredytu i związane z nim koszty, banki są związane przez ustawę do tego, by poinformować klienta o wszelkich kosztach. Zapoznanie się z tego rodzaju formularzem, który jest szczegółowy, pozwoli nam podjąć na spokojnie właściwą decyzję, poświęćmy jednak na to wystarczającą ilość czasu. Formularz taki powinien zawierać takie informacje jak oprocentowanie, wysokość prowizji czy koszty produktów dodatkowych, których zakupu wymaga bank. Czasami jest to np. konto osobiste lub ubezpieczenie. Formularz taki powinien zawierać również informacje dotyczące skutków związanych z opóźnieniem w spłacie. Możemy też dla pewności poprosić bank o wystawienie egzemplarza projektu umowy o kredyt. Pamiętajmy, by podczas przeglądania ofert kredytowych zwracać uwagę na RRSO czyli rzeczywista roczną stopę oprocentowania, stanowiącą oprocentowanie rzeczywiste, czyli całkowity koszt kredytu, który wyrażony jest procentowo w rocznym stosunku do kwoty kredytu. Bierze on pod uwagę oprocentowanie nominalne, ale i koszty przyznania kredytu jak prowizja. Jednak prowizja taka nie uwzględnia kosztów obsługi dodatkowych produktów, które musimy nabyć. Dlatego miejmy to na uwadze.

Przed złożeniem wniosku o kredyt koniecznie sprawdźmy dokładnie koszty z nim związane. Wiele banków umożliwia dokonanie symulacji zaciąganej pożyczki. Wystarczy wprowadzić kwotę kredytu oraz okres spłaty, a otrzymamy wysokość hipotetycznej raty. Jak również informacje o kosztach kredytu. Możemy taką symulację wykonać w kilku bankach, pozwoli nam to wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę. Przed zaciągnięciem zobowiązania warto skorzystać z wszelkich dostępnych możliwości.

Pamiętajmy o tym, że kredyt gotówkowy to dobre rozwiązanie, jednak jeśli spóźnimy się ze spłatą może stać się rozwiązaniem dość kosztownym, dlatego zawsze zapytajmy o to, czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, jak również czy z opóźnieniem w spłacie wiążą się dodatkowe koszty. Zazwyczaj są to dodatkowe odsetki. Dlatego jeśli spóźnimy się ze spłata kilka dni to może nie będzie to szczególnie odczuwalne, ale jeśli będzie to już miesiąc lub kilka, to wtedy zazwyczaj naliczane są dodatkowe odsetki, na dodatek informacja o tym, że spóźniamy się ze spłata, może znaleźć się w BIKU, co w przyszłości negatywnie wpłynie na decyzję banku przy ewentualnym zaciąganiu kolejnego zobowiązania. Dlatego jeśli obawiamy się, że będziemy mieli problemy ze spłatą, warto zareagować wcześniej i poinformować o tym bank, wspólnie szukając rozwiązania. Nie czekajmy do ostatniej chwili, bo to zły pomysł.