Czy konsolidacja kredytów zawsze jest możliwa?

Czy konsolidacja kredytów zawsze jest możliwa?

Połączenie wszystkich, posiadanych w różnych bankach rat w jedną ratę, spłacaną w jednym banku to tak zwana konsolidacja kredytów. Chcąc z niej skorzystać należy złożyć w banku odpowiedni wniosek. Trzeba mieć także świadomość, że podczas rozpatrzenia wniosku, bank dokładnie zbada naszą zdolność kredytową i sprawdzi informacje zawarte w Biurze Informacji Kredytowej. Skonsolidować można kredyty gotówkowe, samochodowe, ratalne, a także zadłużenie na karcie kredytowej czy też w rachunkach bieżących. Natomiast nie skonsolidujemy kredytów i pożyczek zaciągniętych w instytucjach pozabankowych.

Konsolidacja kredytów a zdolność kredytowa.

Wiele rat koniecznych do zapłacenia w miesiącu znacznie obciąża domowy budżet. Decydując się na kredyt konsolidacyjny jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 30% w skali miesiąca. Na pewno jest to suma która podratuje domowy budżet i pozwoli na spokojne życie, bez zamartwiania się, skąd wziąć pieniądze na kolejną spłatę zobowiązań. Życie na kredycie często powoduje, że musimy zrezygnować z rozrywek, wyjazdów, czy zachcianek. Wszystko kręci się wokół kredytu. Jednak by otrzymać kredyt konsolidacyjny w banku kredytobiorca musi wykazać zdolność kredytową i bardzo dobrą historią kredytową. Dlatego też nie każdy zadłużony będzie mógł z konsolidacji skorzystać. Kredytobiorca musi przedstawić w banku jakie osiąga dochody miesięcznie, ile ma wydatków, na jaką umowę jest zatrudniony. Po analizie wszystkich danych bank podejmie decyzję czy konsolidacja kredytów jest możliwa.

Nie wszystkie kredyty można skonsolidować.

Niestety nie wszystkie posiadane zobowiązania można skonsolidować. Ponieważ kredyt konsolidacyjny możemy zaciągnąć tylko i wyłącznie w banku to również kredyty, które chcemy spłacić muszą być w banku zaciągnięte. Nie skorzystamy z konsolidacji kredytów w przypadku kredytów czy pożyczek od parabanków. Poza tym, o kredyt konsolidacyjny możemy ubiegać się w innym banku niż ten w którym posiadamy już zobowiązania do spłaty.

Na jaką kwotę konsolidacja?

Część banków wprowadza sumę maksymalną kredytu konsolidacyjnego. Jeśli chcemy ubiegać się o jak największą kwotę, musimy dobrze przejrzeć bankowe oferty. Innym ograniczeniem jest czas na jaki zaciągamy kredyt konsolidacyjny. I tutaj również część banków określa czas maksymalny na spłacenie rat kredytu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest przeanalizować wszystkie za i przeciw konsolidacji kredytów. Jeśli już wiemy na jaką kwotę i na jaki czas bank jest w stanie zaoferować nam konsolidację, wówczas możemy dokładnie obliczyć ile będzie nas ona ostatecznie kosztować.