Cechy dobrego kredytodawcy

Cechy dobrego kredytodawcy

Na rynku kredytowym funkcjonuje wiele podmiotów. Każdy kredytobiorca chce naturalnie nawiązać współpracę z możliwie najtańszym, a jednocześnie maksymalnie uczciwym kredytodawcą. Jak kształtują się zatem cechy dobrego pożyczkodawcy i na co warto zwrócić uwagę podczas nawiązywania podobnej współpracy? Zajżyj na https://www.ekredytowymarket.pl i sprawdź sam!

Analiza dobrego kredytodawcy w aktualnych warunkach ekonomicznych 

W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele informacji na temat potrzeby zlikwidowania lichwiarskich praktyk w branży udzielania krótkoterminowych kredytów gotówkowych, głównie chwilówek w parabankach. Dobry kredytodawca nie stosuje przede wszystkim lichwiarskich technik. Na czym takie techniki polegają? Wiele nieuczciwych podmiotów w sektorze udzielania krótkoterminowych kredytów wnosi do umowy nie tylko oprocentowanie, ale bardzo wysokie prowizje, niezbyt korzystne ubezpieczenia, a ostatecznie opłaty za rozpatrzenie wniosku. Akurat rozpatrzenie wniosku nie gwarantuje późniejszego otrzymania pieniędzy od nieuczciwego kredytodawcy. Dobry kredytodawca stawia najczęściej na zysk z samego oprocentowania i ewentualnie niewielkiej prowizji. Najlepiej jednak wykorzystywać podmioty bazujące na uczciwym oprocentowaniu wynoszącym zgodnie z obecnymi uwarunkowaniami ekonomicznymi do czterokrotności stopy lombardowej. Stopa lombardowa jest wskaźnikiem podawanym przez Narodowy Bank Polski. Dobry kredytodawca pozwala zabrać klientowi umowę do domu, a także nie oszukuje na reklamach. Większość niekorzystnych zapisów w reklamach współczesnych firm pożyczkowych możesz odnaleźć w raportach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To bardzo ważne, aby kredytobiorca orientował się w profesjonalnej reklamie pożyczek krótkoterminowych i unikał podmiotów podejrzanych. Lista ostrzeżeń występuje również na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Przez listę ostrzeżeń na KNF poznasz podmioty, przeciwko którym ma się prawne podejrzenia.

Warto współpracować z podmiotami regulowanymi na rynku kredytowym

Banki detaliczne to z reguły stabilne instytucje pożyczkowe, ponieważ ich funkcjonowanie jest w ogromnym stopniu regulowane przez odpowiednie ustawy. Wystarczy wspomnieć tylko o prawie bankowym, czy o rekomendacji T pochodzącej z Komisji Nadzoru Finansowego. Parabanki to kolejne instytucje pożyczkowe obsługujące nieco bardziej ryzykownych klientów. Sektor pozabankowy obsługuje przede wszystkim klientów odrzuconych przez bank. Jeżeli nawiązujesz współpracę z parabankami uważaj głównie na wnoszenie zbyt dużych zabezpieczeń, np. w postaci nieruchomości do stosunkowo niewielkiej umowy. Uczciwemu pożyczkodawcy wystarczy twój podpis na potencjalnym wniosku o windykację, ewentualnie podpis pod wekslem in blanco. Kwestia zabezpieczeń jest najczęściej uzależniona od zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Przy słabej lub żadnej zdolności kredytowej musisz przygotować specjalne zabezpieczenia. To po prostu nieuniknione. Dobry kredytodawca docenia również lojalność klientów. Im dłuższa współpraca, tym lepsze warunki powinieneś otrzymywać. Masz w branży do czynienia jeszcze z innymi grupami pożyczkodawców. To, np. sektor pożyczek społecznościowych, kredyty prywatne, instytucje Aniołów Biznesu dedykowane szczególnie początkującym przedsiębiorstwom. Tam, gdzie występują regulacje, czyli w bankach detalicznych nie musisz się praktycznie martwić o dopełnienie uczciwych norm w udzielaniu kredytu gotówkowego. Gorzej, jeżeli musisz szukać gotówki w źródłach podejrzanych. Wtedy zasada ograniczonego zaufania ma ogromną rację bytu. Teraz już wiesz, w jaki sposób odnaleźć dobrego kredytodawcę.