Bezpieczeństwo kredytu

Bezpieczeństwo kredytu

Ogólnie ujmując kredyt gotówkowy jest przekazem środków pieniężnych z inicjatywy banku, klientowi, bądź na rachunek bankowy klienta. Kredyty w swej definicji zawierają także okres spłaty, cel wykorzystania pieniędzy, a to wszystko określa umowa jaką potencjalny kredytobiorca podpisuje w banku. Warunkiem udzielenia przez bank kredytu gotówkowego jest pozytywna i płynna zdolność finansowa klienta. Pierwszym krokiem, jeśli staramy się o uzyskanie kredytu jest złożenie pisemnego wniosku do oddziału bankowego, w którym musimy określić kwotę pożyczki, wysokość naszych dochodów i możliwości spłaty zadłużenia. Jeśli kredyt gotówkowy ma opiewać na wysoką sumę potrzebne jest także zabezpieczenie jego spłaty. W tej sytuacji pomocą może służyć żyrant, wpis hipoteczny, bądź też zastaw. Pozytywnie rozpatrzona zdolność kredytowa, pozwoli na podpisanie umowy, a w następnej kolejności uruchomienie kredytu gotówkowego. Ostatecznym etapem jest przelanie gotówki na konto kredytobiorcy.

Zabezpieczenie

Wysokie kredyty gotówkowe podejmowane przez potencjalnych klientów banku wymagają poręczenia, czy wręcz zabezpieczenia. Jednym z tego typu zabezpieczeń jest poręczenie, czyli pisemne wyrażenie zgody osoby trzeciej, do spłaty kredytu w ustalonym terminie. Jeżeli nie chcemy korzystać z pomocy żyranta, możemy zabezpieczyć swój kredyt zastawem rejestrowym. Jest ono wymagane w przypadkach, gdy ilość środków gotówkowych jaka ma zostać podjęta z instytucji bankowej jest bardzo duża. W takiej sytuacji głównym krokiem jest ustanowienie zastawu rejestrowego w centralnym Rejestrze Zastawów, co odbywa się za pośrednictwem sądu. Bardzo często wykorzystywany jest w celu zabezpieczenia zobowiązania weksel, czyli dokument, którego wystawca zobowiązuje się do spłaty zaciągniętego zadłużenia w określonym terminie. Jest to tak zwana deklaracja wekslowa, która pozwala bankom zabezpieczyć się w sytuacji, jeżeli dłużnik okaże się niewypłacalny. Weksel zawiera wiec w swych podstawowych przewidywaniach kwotę i termin spłaty zadłużenia.

Prawa kredytobiorców

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że życie bez pieniędzy w obecnych czasach jest nie tyle ciężkie, co wręcz nierealne, dlatego też pieniądzom poświęcamy sporo czasu i uwagi. Bieżące wydatki zazwyczaj pokrywamy z comiesięcznych dochodów, ale inaczej sprawa ma się z jeżeli potrzebne są nam znacznie większe pieniądze. W obecnych czasach na rynku finansowym panuje bardzo duża konkurencja między funkcjonującymi tu bankami, dlatego też zaciągniecie kredytu gotówkowego jest czynnością łatwą i nie nastręczającą kłopotów. Mimo, ze ofert jest wiele decyzja o podjęciu kredytu musi być głęboko przemyślana, oraz dostosowana do potrzeb kredytobiorcy. Ważne jest także by sprostać późniejszym wymaganiom, dlatego należy przeprowadzić rozliczenie własnego budżetu i określić jaką kwotę comiesięczną możemy przeznaczyć na spłatę kredytu. Jeśli decyzja o podjęciu kredytu stała się faktem zwróć uwagę na warunki jakie proponuje bank, a mianowicie na: koszty odsetek, termin spłaty, zasady spłaty, uprawnienia do wcześniejszej spłaty, oraz skutki spłaty nieterminowej.